„Tak dużej nielegalnej fabryki leków jeszcze nie było. Działali jak koncern farmaceutyczny”

Home  >>  Aktualności  >>  „Tak dużej nielegalnej fabryki leków jeszcze nie było. Działali jak koncern farmaceutyczny”

„Tak dużej nielegalnej fabryki leków jeszcze nie było. Działali jak koncern farmaceutyczny”

   Aktualności   Wrzesień 22, 2016

Działali jak koncern farmaceutyczny. Sami od początku do końca zajmowali się produkcją fałszywych leków. Linia produkcyjna mieściła się w kamienicy, a do kolejnych pomieszczeń prowadziły ukryte przejścia. Policjanci z Centralnego Biura Śledczego zlikwidowali największą na świecie fabrykę produkującą podróbki anabolików i viagry. Do wywiezienia zabezpieczonego sprzętu potrzebne było 8 tirów.

Policjanci z CBŚP ujawnili pod Bydgoszczą kilka miejsc, gdzie produkowano fałszywe leki. Główna linia znajdowała się w jednej z kamienic. Znaleziono tam ponad tonę półfabrykatów, kilkadziesiąt maszyn, 430 tys. sterydów, 100 tys. leków na potencję.

– To była cała fabryka. Grupa ta produkowała przed kanał przerzutowy, przez Wielką Brytanię, Grecję i Rumunię półfabrykaty, substancje czynne i gotowe produkty lecznicze – opowiada jeden z funkcjonariuszy operacyjnych CBŚP z Poznania.

Leki od a do z

Na miejscu od samego początku do końca można było wyprodukować fałszywe medykamenty. – Specjalnie na ten cel wyposażono kamienice. Ukrytymi drzwiami za szafą można było przechodzić z jednej części do drugiej – opowiada policjant.

Zatrzymano 14 osób, w tym 3 liderów grupy. – Usłyszeli oni zarzuty kierowania zorganizowaną grupą przestępczą, a pozostali udziału w takim związku. Dodatkowo prokuratorzy z Prokuratury Rejonowej Poznań-Grunwald postawili zarzuty sprowadzania niebezpieczeństwa dla życia lub zdrowia wielu osób poprzez produkcję, przechowywanie i odpłatne udostępnienie sfałszowanych produktów leczniczych – wyjaśnia Agnieszka Hamelusz z CBŚP.

Czterech z zatrzymanych trafiło do aresztu tymczasowego.

Stworzyli fałszywe strony internetowe

Proceder zaczął się minimum dwa lata temu. – Działali jak prawdziwy koncern farmaceutyczny. Część osób zaangażowanych w proceder odpowiadała za stworzenie stron internetowych, które miały stwarzać pozory, że sprzedawane przez nich leki są produkowane poza granicami kraju. Inne osoby odpowiadały za dystrybucję, inne za sprowadzenie substancji czynnych, półfabrykatów i gotowych leków.

Jak podkreślają policjanci skala na jaką działała grupa przeszła ich oczekiwania – Przedstawiciele koncernów farmaceutycznych stwierdzili, że jeszcze nigdy nie widzieli tak wielkiej fabryki fałszywych leków – kończy funkcjonariusz CBŚP.

źródło: tvn24.pl

Comments are closed.